morální a sociální vývoj ve věku 15 až 18 let – téma řazení

Starší dospívající může zdát zralý v době, ale často budou mít i nadále období dětinské chování. Ti, kteří dosud nebyly stanoveny vlastní identitu a smysl pro nezávislost se může pokusit definovat sebe přes vzpurný nebo obtížného chování. Dospívající dozvědět o sobě prostřednictvím rozšiřování jejich vztahy mimo blízkých osob stejného pohlaví přátelství a přes vyhledávání informací o rozdílnými pohledy na svět a životní styl.

Dospívající stávají mnohem pohodlnější s jejich vlastní identity v pozdějších dospívání a jejich vrstevníci stávají méně důležité. Dospívající začnou trávit čas ve skupinách chlapců a dívek a také jít na rande one-on-one. Mohou se tvořit silné vazby s dospělými instruktory nebo mladší děti. Dospívající dozvědět o sobě prostřednictvím těchto vztahů.

V přirozený krok od dětství do dospělosti, dospívající začnou usilovat o intimní vztahy, které se stávají důležitou součástí jejich identity. citová investice některých dospívající ‘v takových vztahů je obrovský, což je činí zranitelné. Rodiče mohou pomoci tím, že rozpozná, kdy vztahy jsou stále intenzivnější a tím, že mluví otevřeně, bez úsudku, o možných budoucích účinků.