jak je zápal plic diagnostikována?

Zápal plic může být těžké diagnostikovat, protože to může zdát jako nachlazení nebo chřipku. Možná si neuvědomujete, že je to mnohem vážnější, dokud to trvá déle, než tyto jiné podmínky.

Lékař bude diagnostikovat zápal plic na základě vaší anamnézy, fyzikálního vyšetření a výsledky zkoušek.

Váš lékař bude ptát na vaše příznaky a symptomy a jak a kdy začali. Chcete-li zjistit, jaký typ klíčků je příčinou pneumonie, on nebo ona také může požádat o

Zdravotní historie

Lékař bude poslouchat vaše plíce se stetoskopem. Pokud máte zápal plic, vaše plíce mohou praskání bublin a dunění zvuky při nádechu. Lékař může také slyšet sípání.

fyzická zkouška

Lékař může najít to těžké slyšet zvuky dýchání v některých oblastech svého hrudníku.

Pokud váš lékař domnívá, máte zápal plic, on nebo ona může doporučit jeden nebo více z následujících testů.

Hrudníku x ray je bezbolestný test, který vytváří obrázky ze struktur uvnitř hrudníku, jako je vaše srdce, plic a cév.

Hrudníku x ray je nejlepší test pro diagnostiku zápal plic. Nicméně, tento test není sdělit svému lékaři, jaký druh klíčků způsobuje zápal plic.

Krevní testy zahrnují odebrání vzorku krve ze žíly v těle. Kompletní krevní obraz (CBC) měří mnoho částí vaší krvi, včetně počtu bílých krvinek v krevním vzorku. Celkový počet bílých krvinek může ukázat, zda máte bakteriální infekci.

Lékař také může doporučit hemokultury zjistit, zda se infekce se rozšířila do krevního oběhu. Tento test se používá k detekci bakterií v krevním řečišti. Krevní kultura může ukázat, které klíčků způsobila infekci. Pokud ano, Váš lékař může rozhodnout, jak k léčbě infekce.

Váš lékař může doporučit další testy, pokud jste v nemocnici, mají závažné příznaky, jsou starší nebo mají jiné zdravotní problémy.

Sputum test. Lékař může prohlédnout vzorek sputa (sliny) shromážděné od vás po hlubokém kašel. To může pomoci lékař zjistit, co klíčků je příčinou vašeho zápal plic. Poté, on nebo ona může plánovat léčbu.

Hrudník počítačová tomografie (CT). CT-vyšetření hrudníku je bezbolestný test, který vytváří přesné fotky struktur v hrudníku, například plic. CT-vyšetření hrudníku je druh x ray, ale jeho obrázky zobrazují více detailů než ty standardní hrudníku x ray.

Pleurální kapaliny z kultury. Pro tento test, vzorek tekutiny je převzat z pleurálního prostoru (úzkou mezerou mezi dvěma vrstvami tkáně, které lemují plíce a hrudní dutinu). Lékaři použít postup zvaný torakocentéza (THOR-ah-sen-TE-sis) K odběru vzorku tekutiny. Tekutina je studován pro bakterie, které mohou způsobit zápal plic.

Pulzní oxymetrie. Pro tento test, malý snímač je připojen k prstu nebo ucha. Snímač využívá světlo odhadnout, kolik kyslíku v krvi. Zápal plic může udržet vaše plíce pohybu dostatek kyslíku do krevního oběhu.

Pokud jste velmi nemocný, Váš lékař možná bude muset měřit hladinu kyslíku v krvi pomocí vzorek krve. Vzorek se odebírá z tepny, obvykle na zápěstí. Tento test se nazývá test arteriální krevní plyn.

Bronchoskopie. Bronchoskopie (Bron-KOS-ko-pee) je postup používá se podívat dovnitř dýchacích cest v plicích. Pokud jste v nemocnici a léčbě antibiotiky nepracuje správně, lékař může použít tento postup.

Lékař prochází tenkou, flexibilní trubice nosem nebo ústy, do krku a do dýchacích cest. Trubka má lehký a malý fotoaparát, který umožní lékař vidět vaši průdušnici a dýchací cesty a fotit.

Lékař může zjistit, zda je něco, co blokuje dýchací cesty, nebo zda další faktor přispívající ke svému zápalu plic.

diagnostické testy