jak je imunní trombocytopenie léčí?

Léčba imunitní trombocytopenie (ITP) je založen na tom, kolik a jak často jste krvácení a Váš počet krevních destiček.

Dospělí, kteří mají mírné ITP nemusí potřebovat žádnou léčbu jiný než sledování jejich symptomy a počtu krevních destiček. Dospělí, kteří mají ITP s velmi nízký počet krevních destiček nebo problémy s krvácením často zachází.

Typ akutní (krátkodobé) ITP, která se vyskytuje u dětí často zmizí během několika týdnů nebo měsíců. Děti, které mají krvácení příznaky, jiné než jen modřiny (purpury), obvykle jsou ošetřeny.

léky

Děti, které mají mírné ITP nemusí potřebovat jiný než monitorování a na případné ošetření zajistit, aby jejich počet krevních destiček vrátí do normálu.

Odstranění sleziny (splenektomie)

Léky jsou často používány jako první léčebnou kúru pro děti i dospělé.

Kortikosteroidy (cor-ti-ko-STEER-roids), jako je prednison, se běžně používá k léčbě ITP. Tyto léky, nazývané steroidy pro krátký, pomoci zvýšit počet krevních destiček. Nicméně, steroidy mají mnoho vedlejších účinků. Někteří lidé relapsu (horší), kdy končí léčba.

Steroidy používané k léčbě ITP se liší od ilegální steroidy, že někteří sportovci berou pro zvýšení výkonu. Kortikosteroidy nejsou návykové, i když si je po mnoho let.

Jiné léky jsou také používány ke zvýšení počtu krevních destiček. Některé z nich jsou uvedeny jehlou v žíle. Mezi tyto léky patří rituximab, imunoglobulinu, a anti-Rh (D) imunoglobulin.

Léky mohou být použity také s postupem pro odstranění sleziny s názvem splenektomii (splee KRKU-tuh-Mee).

V případě, léky nebo splenektomie nepomohou, dva novější léky-eltrombopag a romiplostimem může být použita k léčbě ITP.

V případě potřeby mohou lékaři chirurgicky odstranit slezinu. Tento orgán je umístěn v levé horní části břicha. Slezina je o velikosti golfového míčku u dětí a baseball u dospělých.

Slezina začne tvořit protilátky (bílkoviny), které pomáhají v boji proti infekcím. V ITP, tyto protilátky ničí krevní destičky omylem.

Pokud ITP nereagoval na léky, odstranění sleziny sníží zničení destiček. Nicméně, to také může zvýšit riziko infekce. Předtím, než budete mít operaci, lékař Vám může předepsat očkovací látky, které pomáhají předcházet infekcím.

Je-li Vám odstraněna slezina, váš lékař vysvětlí, jaké kroky, kterými můžete pomoci vyhnout se infekcím a jaké příznaky lze sledovat.

Někteří lidé, kteří mají ITP se závažným krvácením muset mít transfuzi krevních destiček a musí být hospitalizován. Někteří lidé budou potřebovat transfuzi krevních destiček před tím, než chirurgický zákrok.

Pro transfuze krevních destiček, donorové destičky z krevní banky jsou injikovány do krevního řečiště příjemce. Tím se zvyšuje počet krevních destiček na krátkou dobu.

Pro více informací o transfuzi krevních destiček, přejděte na zdravotní témata krevní transfúzi článku.

Některé infekce mohou krátce snížit počet krevních destiček. Léčba infekce může pomoci zvýšit počet krevních destiček a snižuje problémy s krvácením.

Některé léky mohou snížit počítat svůj krevních destiček nebo způsobit krvácení. Zastavení lék může někdy pomoci zvýšit počet Vašich krevních destiček krvácení nebo jeho prevenci.

Například aspirin a ibuprofen jsou běžné léky, které zvyšují riziko krvácení. Pokud máte ITP, může Vám lékař navrhnout, že se vyhnete tyto léky.

Ostatní Ošetření