jak je hemolytická anémie léčí?

Léčby hemolytické anémie patří krevní transfúze, léky, plazmaferéza (PLAZ-meh-FEH-RE-SIS), chirurgie, transplantace krve a kostní dřeně kmenové buňky a změny životního stylu.

Lidé, kteří mají mírnou hemolytickou anémii, není třeba léčbu, tak dlouho, dokud podmínka nezhoršuje. Lidé, kteří mají závažné hemolytické anémie obvykle potřebují trvalou léčbu. Těžká hemolytická anémie může být smrtelná, pokud to není správně zacházeno.

Cíle léčení hemolytické anémie zahrnují

Cíle léčby

Léčba bude záviset na typu, příčiny, a závažnosti hemolytické anémie máte. Lékař bude také zvažovat svůj věk, celkový zdravotní stav a anamnézu.

krevní transfúze

Pokud máte dědičnou formu hemolytická anémie, je to celoživotní podmínka, která může vyžadovat trvalou léčbu. Pokud máte získanou formu hemolytická anémie, může to jít pryč, pokud její příčinu lze nalézt a opravit.

Transfuze krve jsou používány k léčbě závažné nebo život ohrožující hemolytickou anémii.

Transfuze krve je běžný postup, ve kterém je v krvi vám dáno skrze intravenózní kanyly (IV) v jednom z vašich cév. Transfuze vyžadují pečlivé sladění darované krve s krví příjemce.

Pro více informací naleznete na zdravotní témata krevní transfúzi článku.

Léky mohou zlepšit některé druhy hemolytické anémie, zejména autoimunitní hemolytická anémie (AIHA). Kortikosteroidy, jako je prednison, může zastavit váš imunitní systém z, nebo omezit její schopnost, vytvářet protilátky (bílkoviny) proti červených krvinek.

Pokud si nereagují na kortikosteroidy, může lékař předepsat jiné léky k potlačení imunitního systému. Jako příklady lze uvést léků rituximab a cyklosporin.

Máte-li těžkou anémii srpkovitých buněk, může lékař doporučit lék zvaný hydroxymočovina. Tento lék vyzve své tělo, aby se fetálního hemoglobinu. Fetální hemoglobin je typ hemoglobinu, že novorozenci mají.

U lidí, kteří mají srpkovitou anémii, fetální hemoglobin pomáhá předcházet červené krvinky z srpkovitost a zlepšuje chudokrevnost.

Plazmaferéza je postup, který odstraní protilátek z krve. Při této proceduře odebrána krev z těla pomocí jehly vložen do žíly.

Plazma, která obsahuje protilátky, se oddělí od zbytku krve. Potom se plazma od dárce a zbytek krve se vloží zpět do těla.

Tato léčba může pomoci, pokud jiná léčba pro imunitní hemolytické anémie nefungují.

Někteří lidé, kteří mají hemolytickou anémii mohou potřebovat chirurgický zákrok, aby odstranily své sleziny. Slezina je orgán v oblasti břicha. Zdravá slezina pomáhá v boji s infekcí a odfiltrovat staré nebo poškozené krvinky.

Zvětšený nebo nemocné slezina může odebrat více červených krvinek než normálně, což způsobuje anémii. Demontáž sleziny může zastavit nebo snížit vysokou míru destrukce červených krvinek.

U některých typů hemolytické anémie, jako thalassemias, kostní dřeň nevytváří dostatek zdravých červených krvinek. Červené krvinky to dělají může dojít ke zničení před jejich běžná životnost je u konce. transplantace krve a kmenových buněk kostní dřeně může být použit k léčbě těchto typů hemolytická anémie.

Transplantace kostní dřeně a krve kmenových buněk nahradí poškozené kmenové buňky se zdravými ty z jiné osobě (a dárcovské).

Během transplantace, která je jako krevní transfuze, vám daroval kmenové buňky přes trubku umístěnou v žíle. Jakmile kmenové buňky jsou v těle, oni cestují do svého kostní dřeně a začít dělat nové krvinky.

léky

Pro více informací naleznete na zdravotní témata krve a kostní dřeně kmenových buněk pro transplantace článek.

Máte-li AIHA s chladnými reaktivní protilátky, snažte se vyhnout chladu. To může pomoci zabránit rozpadu červených krvinek. Je velmi důležité chránit vaše Prsty, a uši před chladem.

Chcete-li chránit sebe, můžete

Lidé narození s glukóza-6-fosfátdehydrogenázy (G6PD) nedostatku se lze vyhnout látky, které mohou vyvolat anémii. Například vyhnout se fava fazole, naftalen (látka nalezena v některých přípravky proti molům) a některé léky (jako lékař radí).

plazmaferéza

Chirurgie

Krve a kostní dřeně po transplantaci kmenových buněk

Změny životního stylu