hlubokou žilní trombózu (DVT) příčiny a přehled

Hluboká žilní trombóza (DVT) je krevní sraženina (trombus) v hluboké žíly, obvykle v nohách.

Sraženiny se mohou tvořit v povrchových žil a hlubokých žil. Krevní sraženiny se zánětem v povrchových žil (nazývá povrchová tromboflebitida nebo zánět žil) zřídka způsobit vážné problémy. Ale sraženiny v hlubokých žilách (hluboká žilní trombóza), vyžadují okamžitou lékařskou péči.

Tyto sraženiny jsou nebezpečné, protože mohou utrhnout, cestovat krevním řečištěm do plic a zablokovat průtok krve v plicích (plicní embolie). Plicní embolie je často život ohrožující. DVT může také vést k dlouhodobým problémům. DVT může poškodit žílu a způsobit nohu bolet, bobtnat, a mění barvu.

Krevní sraženiny se nejčastěji tvoří v lýtkových a stehenních žil, a méně často v rameni žil nebo pánevních žil. Toto téma se zaměřuje na krevních sraženin v hlubokých žilách dolních končetin, ale diagnostika a léčení hluboké žilní trombózy v jiných částech těla, jsou podobné.

Každý rok ve Spojených státech, mezi 350.000 a 600.000 lidí dostat krevní sraženiny v nohou nebo v plicích. 1

Krevní sraženiny se mohou tvořit v žilách, když jste aktivní. Například sraženiny se mohou tvořit, pokud jste paralyzován nebo upoutaný na lůžko, nebo musí sedět, zatímco na dlouhém letu nebo jízdy autem. Chirurgický zákrok nebo zranění může poškodit cévy a způsobují sraženina tvořit. Rakovina může také způsobit DVT. Někteří lidé mají krev, která sraženiny příliš snadno, což je problém, který může běžet v rodinách.

Příznaky DVT zahrnují otok postiženou nohu. Také noha může cítit teplo a dívat se červenější než druhou nohu. Tele nebo stehna může bolet ani cítit vázán, když se dotknete nebo zmáčknout, nebo když stojíte nebo přesunout. Bolest se může zhoršit a déle vydrží, nebo se stanou konstantní.

V případě, že krevní sraženina je malá, nemusí způsobit příznaky. V některých případech, plicní embolie je první známkou toho, že máte DVT.