epididymitis příčinách, symptomech a ošetření

U nadvarlete je dlouhá, těsně stočená trubka, která leží nad a za každým varlete. To sbírá a ukládá zrání spermií učiněný varlata před ejakulací. Záněty a infekce nadvarlete se nazývá epididymitida.

Příčiny epididymitidy se liší v závislosti na vašem věku a chování. U dětí je nejčastěji spojována s infekcemi močových cest. U mladých, sexuálně aktivních mužů, to je často spojen s sexuálně přenosných infekcí. A u starších mužů je často způsobeno zvětšením prostaty. Bakteriální infekce, možná šíří z oblasti konečníku nebo po urologický postup, může také způsobit epididymitis. A zranění třísel může způsobit epididymitis.

Bolest, citlivost a otoky v šourku (nadvarlata nebo varlata), které se postupně dostanou horší jsou nejčastější příznaky epididymitidy. Další příznaky mohou zahrnovat horečku a zimnici, časté nebo bolestivé močení, nebo výtok z penisu.

Epididymitis je diagnostikována pomocí fyzikální vyšetření a anamnézu. Kultura propuštění z penisu se provádí pro kontrolu bakteriální infekce, jako je například sexuálně přenosné infekce. A rozbor moči a kultivace moči se provádí pro kontrolu infekcí močových cest. Můžete mít také krevní test ke kontrole za zvýšené bílých krvinek a ultrazvukovým nebo nukleární medicíny testu, aby se ujistil, že nemáte torzi varlete, havarijním stavu, který způsobuje ztrátu průtoku krve do varlat a vyžaduje urgentní chirurgická léčba. Tyto testy jsou také používány, aby se ujistil, že nemáte nádor.

Antibiotika se používají k léčbě epididymitis. Podpůrná opatření, jako klid na lůžku s nadmořskou výškou boků a protizánětlivé léky (jako je ibuprofen nebo ketoprofen), může pomoci zmírnit nepohodlí způsobené epididymitidy.

Máte-li příznaky epididymitidy, snížit riziko šíření možnou infekci svého partnera tím, že zamezují pohlavní styk, dokud lze vyšetřit lékařem. Je důležité, aby sexuálních partnerů, které mají být vyhodnoceny a léčeny pro případné infekci.