diabetická ketoacidóza (DKA): příčiny, příznaky, léčba

diabetes Trends

Diabetická ketoacidóza (DKA) je nahromadění kyselin v krvi. To se může stát, když vaše hladina cukru v krvi je příliš vysoká příliš dlouho. Mohlo by to být život ohrožující, ale to obvykle trvá mnoho hodin, aby se stal tak vážné. Můžete ji léčit a předcházet to taky.

Obvykle se to stává, protože vaše tělo nemá dostatek inzulínu. Vaše buňky nelze použít cukru v krvi za energii, takže se používají tuk jako palivo místo. Spalování tuků dělá kyselin zvané ketony, a pokud tento proces pokračuje na chvíli, mohli vybudovat v krvi. Že přebytek může změnit chemickou rovnováhu krvi a shodit celý systém.

Lidé s diabetem 1. typu jsou ohroženi ketoacidózou, protože jejich těla nemají žádný inzulín. Vaše ketony může také jít nahoru, když vynecháte jídlo, jsi nemocná nebo ve stresu, nebo máte inzulínovou reakci.

DKA se může stát pro lidi s diabetem 2. typu, ale je to vzácné. Máte-li typ 2, zvláště když jste starší, máte větší pravděpodobnost, že mají podmínku s některými podobnými příznaky zvané HHNS (hyperosmolární hyperglykemické neketotická syndrom). To může vést k těžké dehydratace.

Otestujte si své ketony, když hladina cukru v krvi je více než 240 mg / dl, nebo máte příznaky vysoké hladiny cukru v krvi, jako je sucho v ústech, pocit opravdu žízeň nebo močení hodně. Můžete zkontrolovat hladiny s testovací proužek moči. Některé měřiče glukózy měří ketony, také. Snažte se, aby hladinu cukru v krvi dolů a zkontrolovat ketony opět za 30 minut.

Zavolejte svého lékaře nebo jděte na pohotovost hned, pokud to nebude fungovat, pokud máte některý z níže uvedených symptomů a vaše ketony nejsou normální, nebo máte-li více než jeden symptom.

Možná se budete muset jít do nemocnice. Pravděpodobně budete mít inzulín přes IV, aby vaše ketony dolů a tekutin, aby vám hydratovaná a přinést svůj krevní chemii zpět do rovnováhy. Pokud nechcete léčit ketoacidóza, můžete projít ven, jít do kómatu a případně zemřít.

Váš lékař může změnit dávku inzulinu, nebo druh použít, aby se předešlo opakování. Byste měli pít více vody a bez cukru, nealkoholické nápoje.

Dobrá kontrola cukru v krvi vám pomůže vyhnout se ketoacidózy.

Ujistěte se, že inzulín ještě neskončila. Nepoužívejte ji, pokud má shluky. Inzulin by měl být buď čiré nebo rovnoměrně zataženo s malými skvrnami.

Pokud jste na inzulínové pumpy, podívejte se pozorně na těsnost inzulínu, a zkontrolujte připojení trubice vzduchové bubliny.

Promluvte si se svým lékařem, pokud vaše hladina cukru v krvi jsou často ze svého cílového rozmezí.

ZDROJE

Diabetes Association: “DKA (Ketoacidóza) a ketony,” “hyperosmolární hyperglycemic neketotická syndrom (HHNS).

Mayo Clinic: “diabetické ketoacidózy.”